Зворотній дзвінок
Землевпорядкування та оцінка

Землевпорядкування та оцінка

Незалежна оцінка нерухомості в Україні: вартість і особливості процедури

Які б договори з відчуження нерухомості не заключались, оцінка майна буде потрібно в будь-якому випадку. Чинними законодавчими нормами визначені випадки, коли незалежна оцінка майна експертом потрібна обов’язково, і коли можна оцінити майно приблизно своїми силами, не отримуючи офіційний висновок.

Вважається, що оцінка вартості майна потрібна тільки державі для отримання податків з громадян, проте, як показує практика, вона корисна і учасникам угоди, оскільки експертиза допомагає виявити ризики і дізнатися ті нюанси, на які можна просто не звернути уваги. Як же працюють експерти, і як за законом проводиться оцінка майна?

Законодавчі основи

Щоб розібратися, за якими принципами проводиться процедура, необхідно ознайомитися з останньою редакцією Закону України №2658-14, а також з двома стандартами, що містять загальні положення оцінки майна і нюанси, пов’язані саме з оцінкою нерухомості. Саме ці документи регулюють роботу оцінювачів.

У статтях 3 і 5 зазначеного ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» чітко вказано, хто може проводити експертну оцінку. Це компанії і індивідуальні підприємці, які отримали спеціальний сертифікат, а також органи державної та місцевої влади, що розпоряджаються власністю і уповноважені оцінювати майно. Важливо знати, що експертна оцінка може бути включена до переліку послуг організації, коли в її штаті є хоча б один сертифікований фахівець.

Кому і коли потрібно замовляти експертну оцінку майна?

Експертна оцінка майна виконується за запитом власників нерухомості, які планують відчуження житла. Відповідний висновок вимагає нотаріус, щоб зареєструвати угоду, оподатковуваний податками відповідно до статті 172 Податкового кодексу.

Згідно з Цивільним кодексом, завіряти необхідно практично з усіма угодами з нерухомістю, причому мова йде не тільки про купівлю-продаж, іпотеці, мене, а й про пожертвування, ренті, довічне утримання в обмін на житло. Нотаріально треба завіряти також договір приватизації та документ про розподіл загальної власності при розлученні. Оцінка майна експертом обов’язкова у всіх випадках, коли укладення угоди тягне сплату податків. Втім, нерідко вона виконується на добровільних засадах.

Оцінка майна онлайн або в очній формі може бути замовлена, якщо мова йде про оренду або наймання приватного житла. Такі договори не передбачають обов’язкове нотаріальне завірення, і якщо вартість нерухомості узгоджена учасниками угоди і прописана в документі, до експерта можна не звертатися. Оцінка вартості майна необхідна в разі, якщо на ній наполягає одна зі сторін договору.

Передача нерухомості в заставу не вимагає обов’язкової оцінки, але дуже бажана, так як документ може стати в нагоді при виникненні спірних ситуацій. Оцінка майна в Україні важлива при страхуванні нерухомого майна, оскільки страхові виплати безпосередньо залежать від вартості об’єкта.

Спадкоємці, які стосуються першого та другого ступеня споріднення, звільняються від сплати податку при отриманні нерухомості в спадок, а значить, визначати актуальну ринкову вартість не обов’язково. Те ж стосується одержувачів нерухомості в дар від родичів другого ступеня споріднення: від братів і сестер, онуків, дідусів і бабусь.

У відповідності з Податковим кодексом, сума мита (1%) за нотаріальне посвідчення такого договору розраховується від тієї вартості, яка вказана одержувачем майна у відповідній заяві. Іншими словами, якщо ставка оподаткування є нульовою, оцінку можна не проводити.

Вимоги до оцінювачів

Замовляти оцінку майна в Україні треба тільки перевіреним професіоналам, оскільки найменші порушення стануть приводом до визнання документа недійсним. Більш того, в законі чітко прописані вимоги до оцінювача. Зокрема, таку роботу не може виконувати людина, що має непогашену судимість або протягом поточного року отримував стягнення за корупційні діяння.

Безумовно, відповідно до Закону №2658-14, оцінювач категорично не має права використовувати свої повноваження з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи для інших осіб. Важливо, що оцінювач повинен бути саме незалежним, тобто він не може надавати послугу родичам. Компанія, що займається оцінкою в Україні, не має права видавати експертний висновок про вартість власної нерухомості або майна своїх засновників і співробітників.

Особливості процедури 

Перш за все, варто відзначити, що під оцінкою розуміється визначення ринкової вартості майна, актуальної на дату оцінки. Роботі експерта передує укладення договору, де, крім іншого, закріплюються етапи і нюанси роботи:

  • відвідування об’єкта, що підлягає оцінці;
  • вибір бази порівняння, яка визначається на основі документів про результати оцінки подібних об’єктів;
  • обробка отриманої інформації.

Згідно з Національним стандартом оціночної діяльності, замовник може бути притягнутий до відповідальності за надання недостовірних даних, здатних спотворити результати оцінки.

Після завершення експертної оцінки замовник отримує звітний документ, в якому, крім отриманої оціночної вартості, повинні бути чітко вказані назва об’єкта, його характеристика, а також дата оцінки та її мета. Фіксуються також вид вартості, що використовуються методи підрахунку і порівняння, а також період, протягом якого оцінка майна буде залишатися актуальною. Документ видається в двох примірниках: перший використовується замовником, а другий – клієнтом.

Відповідно до оновленого у 2017 році порядком вчинення нотаріальних дій в Україні, при реєстрації договору власник нерухомості повинен пред’явити копії документа про оцінки, а також ліцензії оцінювача.

У законі №2658-14 закріплено право замовника на отримання рецензії звіту про оцінку. Для цього необхідно написати письмову заяву, де вимагати рецензування від професіоналів з практичним досвідом з оцінки майна в Україні, перевищує два роки, від експертних рад за якістю, створюваних при саморегульовані організації, або досвідчених фахівців з Фонду держмайна. Якщо рецензування, згідно із законодавством обов’язково, рецензенти повинні виконати його безкоштовно. В інших випадках замовнику доведеться внести плату. Він має право звертатися за рецензією оцінки одного об’єкта будь-яку кількість разів.

Що необхідно для експертної оцінки?

Оцінка майна в Україні може проводитися тільки окремими фахівцями і організаціями, які пройшли сертифікацію і включеними до Держреєстру оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності при Фонді держмайна. Клієнти можуть вибирати оцінювачів самостійно, причому в межах всієї України без будь-якої прив’язки до місця розташування.

Щоб укласти договір оцінки власнику нерухомості необхідно підготувати:

  • паспорт в оригіналі
  • документ, що підтверджує право володіння, який повинен бути завірений нотаріально
  • техпаспорт, отриманий у БТІ.

Щоб правильно сформувати ціну майна, експерту належить оцінити технічний стан конкретної квартири і всього будинку, в якому вона розташовується, а також кожного окремого приміщення. Неодмінно враховується ступінь зносу конструкцій будівлі і будівельних матеріалів, а також інфраструктурні елементи, системи безпеки і контролю доступу: ліфт, відеоспостереження, домофон, служби охорони і так далі.

При оцінці майна експертом аналізується розташування об’єкта та планування навколишньої території. Важливо, знаходиться нерухомість в центрі або у віддалених районах, чи є в безпосередній близькості жваві магістралі або промислові зони, наскільки доступні соціальні та громадські об’єкти. Враховується також транспортна доступність, під якою розуміється як рівень розвитку громадської мережі, віддаленість від станцій метро, ​​так і зручність заїзду на особистих автомобілях.

Оцінка майна: ціна в Україні 

Ціна послуги з оцінки майна узгоджується і фіксується в договорі. Оцінка майна в Києві може коштувати дорожче, ніж в інших містах України, хоча розмір оплати залежить також від особливостей роботи, термінів виконання оцінки і її цілей.

Експертна оцінка майна, як зазначалося вище, найчастіше проводиться для оподаткування – нотаріус зобов’язаний долучити цей документ при реєстрації договору щодо відчуження майна. Державний представник попросить цей документ також при переоформленні права власності по спадкових справах і договорами дарування.

Якщо оцінка проводиться для передачі нерухомого майна в заставу при оформленні позики, звітний документ надходить в кредитну організацію, а для визначення збитків – до органів правосуддя.

Орієнтовна середня ціна оцінки майна експертом в обласних центрах України представлена ​​в таблиці.

№ п/пОбласний центрКвартира, кімната (грн)Приватний будинок, дача, котедж із земельною ділянкою (грн)
1Київ500-700500-2000
2Вінниця500-600900
3Дніпро500-600800-1000
4Житомир600-7001900
5Запоріжжя500-600500-800
6Івано-Франківськ500600
7Кропивницький500800
8Луцьк500600
9Львів500-750600-800
10Миколаїв600-800800-1000
11Одеса650900
12Полтава500-600500-600
13Суми500-600800-1000
14Тернопіль600-800800-1000
15Ужгород600-1000700-1500
16Харків550-600700-800
17Херсон6001000
18Хмельницький500600
19Черкаси500-6001000-2000
20Чернігів500-600500-600
21Чернівці8001000

Оцінювач повинен вказати в звіті дату початку проведення оцінки та день її закінчення, тобто складання звіту. Аналізуючи стан ринку, оцінювач враховує курс валют, актуальний на момент роботи. Документ з даними оцінки майна залишається актуальним протягом шести місяців.

Про послугу

Скориставшись послугами компанії «Фортеко Україна», ви можете бути впевнені в професійному виконанні роботи незалежно від того, чи буде це десятихвилинна консультація, або реалізація складного багатоетапного проекту.

Оцінка майна експертом компанії виконується для будь-яких об’єктів, що належать приватним особам і організаціям різної форми власності. Це житлові будинки, офісні приміщення, складські, виробничі, торговельні, готельні комплекси, гаражі, земельні ділянки та інша нерухомість, включаючи проблемні об’єкти незавершеного будівництва. Ми працюємо по всій Україні і враховуємо в роботі регіональну специфіку. Звертайтеся прямо зараз!

438
14.09.2019
З питань експертної оцінки майна:Наталія СвиридоваЮрист консультант
098-500-50-00

Завдяки масштабам FORTECO (відділення представлені у всіх регіонах України), Ми пропонуємо максимально гнучкі тарифи за напрямом «експертна оцінка квартир, будинків, земельних ділянок Київ (Україна)», що дозволяє утримувати найнижчі ціни на послуги оцінки нерухомості та землі серед оціночних компаній країни.

Блог

Документи для продажу земельної ділянки

Документи для продажу земельної ділянки

Операції з землею в Києві з кожним роком проводяться все частіше і…

Приватизація ділянки для будівництва будинку

Приватизація ділянки для будівництва будинку

Відповідно до Земельного Кодексу України громадяни можуть скористатися правом на отримання безоплатної…

Приватизація земельної ділянки для обслуговування будинку

Приватизація земельної ділянки для обслуговування будинку

Питання про приватизацію земельної ділянки під житловим будинком хвилює багатьох власників житлової…

Приватизація садової ділянки

Приватизація садової ділянки

Відповідно до вимог чинного законодавства України кожен об’єкт нерухомості повинен оформлятися відповідним…

Аренда земельного участка

Аренда земельного участка

Для багатьох власників комерційних об’єктів, а також для приватних осіб актуальним сьогодні…