Договір дарування замість купівлі-продажу: погоджуватися чи не ризикувати?
Пропозиції про підписання дарчої замість укладання повноцінного договору купівлі-продажу зустрічаються нерідко. Це може бути вигідно з точки зору економії часу і грошей, але пов’язане з істотними ризиками.
Чому пропонуються «підміни договору»
Підписання дарчої часто ініціюють продавці, які бажають уникнути виплати вельми істотного податку на прибуток. Наприклад, якщо нерухомість придбана менше трьох років тому, внесок в бюджет є обов’язковим. Коли майно відчужується юридичною особою, йому доводиться включати прибуток в податкові звіти, і тому існує велика спокуса уникнути істотних виплат.
Дарча може виявитися більш прийнятною і для покупця, якщо він, наприклад, націлений на розлучення. Справа в тому, що все, нажите в період шлюбу, вважається спільно нажитим майном. Щоб уникнути подальшого розділу, покупець просить погодитися на підписання договору дарування.
Однак, фахівці з великим досвідом попереджають: в переважній більшості випадків більш безпечною і доцільною є нормальна експертна оцінка майна та підписання того договору, який стовідсотково відповідає реальності.
Важливі рекомендації
Купуючи нерухомість за реальні гроші, варто все ж фіксувати в договорі факт купівлі-продажу і точну суму, яка вноситься на рахунок продавця. Це найбезпечніше рішення. Якщо ж підміняти договір дарчою, будь-який судовий прецедент може створити величезну кількість проблем. Справа в тому, що доведеться добувати розписки, які невідомо як будуть прийняті судом, а при укладенні договору дарування не між близькими родичами податків все одно не уникнути. І оцінка майна в Україні в таких випадках проводиться обов’язково.
У всіх випадках правило дуже просте: укладаючи будь-який договір, завжди необхідно думати, що буде, якщо доведеться його розривати. Справа в тому, що в цьому випадку кожна зі сторін отримає лише те, що мала до угоди. Якщо квартира саме продана, покупець повертає гроші, а продавець – нерухомість. Коли мав місце договір дарування, людина, в реальності витративши чимало грошей, в результаті залишається ні з чим.
Треба зауважити також, що розірвати договір дарування вкрай складно, і для цього потрібні дуже вагомі підстави, і одним з них може стати саме підміна, тобто підписання дарчої замість укладення договору купівлі-продажу.
Що робити для мінімазації податків
Юристи та кваліфіковані бухгалтери неодмінно прийдуть на допомогу у вирішенні завдання зменшення податку на прибуток, що обчислюється на основі висновку про оцінку майна експертом. У деяких випадках доцільно в договорі купівлі-продажу вказати витрати на так звані невід’ємні поліпшення, тобто розбити загальну суму на дві частини і сплатити податок з тієї, яка стосується безпосередньо придбання нерухомості.
У випадках майбутнього розлучення має сенс наполягати на укладенні до угоди шлюбного контракту, в якому буде вказано, що нерухомість залишиться у власності чоловіка, який одноосібно вклався в її придбання. Це набагато краще, ніж ризикувати з дарчою. Якщо все ж вирішуватися піти на такий крок, треба проявляти граничну пильність, щоб згодом не залишитися і без грошей, і без житла.
Про послугу
Скориставшись послугами компанії «Фортеко Україна», ви можете бути впевнені в професійному виконанні роботи незалежно від того, чи буде це десятихвилинна консультація, або реалізація складного багатоетапного проекту.
Оцінка майна експертом компанії виконується для будь-яких об’єктів, що належать приватним особам і організаціям різної форми власності. Це житлові будинки, офісні приміщення, складські, виробничі, торговельні, готельні комплекси, гаражі, земельні ділянки та інша нерухомість, включаючи проблемні об’єкти незавершеного будівництва. Ми працюємо по всій Україні і враховуємо в роботі регіональну специфіку. Звертайтеся прямо зараз!