Зворотній дзвінок
Землевпорядкування та оцінка

Землевпорядкування та оцінка

Що вибрати: дарчу або заповіт

Досить часто власники нерухомості або будь-якого іншого цінного майна, маючи родичів і потенційних спадкоємців, задаються питанням – що краще: заповіт або дарча в Україні? Щоб спробувати відповісти на це питання, слід більш детально розібратися в його суті.

Це не означає, що прямо зараз вам необхідно бігти до юриста або нотаріуса за консультацією. У нашому блозі ми постараємося допомогти вам самостійно розібратися у всіх нюансах.

Розбираємося в поняттях

Щоб мати певне уявлення про ці два документи, необхідно розглянути термінологію. Під заповітом розуміється укладення одностороннього договору або документ, який оголошує волевиявлення громадянина України. Цим документом конкретна особистість визначає розпорядження власним майном в разі своєї смерті і вказує бажаних спадкоємців.

Що стосується дарчої, то це теж договір, який узаконює факт дарування, під цим розуміється безоплатна передача майна конкретній людині. При складанні даного документа не має значення наявність родинних зв’язків.

Щоб зрозуміти особливості цих двох принципово різних документів варто мати уявлення про їх основні відмінності. Почати варто з характеристик документа, яким підтверджується факт дарування майна певній особі:

● Не вимагає особистої присутності людини, що виявляє свою волю, займатися питаннями оформлення має право довірена особа. Однак обов’язкова присутність того, до кого переходить майно.      

● Обов’язково вказувати наявні недоліки майна, яке передається в дар.      

● Щодо оформлення – це може бути усна, письмова або нотаріальна форма.      

● Список необхідних документів складається з паспорта, ідентифікаційного коду та документів на нерухомість.      

● Людина, яка оформляє договір дарування, втрачає право на вказане майно, тобто не має законного права на його використання або розпорядження.      

● Скасувати цей договір можливо тільки в окремих встановлених законом ситуаціях. Щодо оскарження, то передбачається звернення до суду.      

● Договір набуває чинності з моменту, обумовленого в документі, відповідно – за життя дарувальника.      

Щодо характеристик і основних нюансів оформлення заповіту, то полягають вони в наступному:

● Процедура оформлення вимагає обов’язкової присутності особи заявника. Крім того, при складанні заповіту обов’язково повинен бути присутнім нотаріус.      

● Для оформлення необхідні паспорт, ідентифікаційний код, а також довідка від лікаря, яка свідчить про дієздатність особи заявника.      

● Що стосується майна, власник до настання смерті залишається повноправним його розпорядником. Не виключається також можливість того, що заповідав може змінити своє рішення на користь інших спадкоємців, тобто можлива відміна або коригування документа.      

● Оскарження своїх прав спадкоємці мають право проводити тільки в судовому порядку.      

● Щодо вступу заповіту в силу, то цей момент настає після смерті заповідача. Сам документ вважається дійсним також за умови, що спадкоємці нічого не знають про його існування. А висловити свою згоду або відмову люди, зазначені в заповіті, можуть тільки після його оголошення.      

Найважливіше, що випливає із зазначеного вище порівняння – це те, що переписати або скасувати договір дарування не можна, однак це можливо у випадку з заповітом. Заперечувати або змінювати рішення про дарування можна тільки через позов до суду, навіть в тих випадках, якщо це воля самого дарувальника.

Оформлення дарчої на квартиру або будь-яке інше майно

Щоб оформити дарчу в Україні, необхідно мати при собі наступний пакет:

  1. Документи, що містять особисту інформацію про учасників укладення договору дарування.
  2. Оформлений в письмовому вигляді договір (по примірнику кожному учаснику). Варто пам’ятати, що в кожному конкретному випадку кількість додаткових екземплярів може бути різним.
  3. Рахунок, який свідчить про сплату державного мита, яка є обов’язковим платежем при реєстрації отримання майна у володіння.
  4. Документація, яка свідчить про права власності особи, яка є дарувальником.
  5. У разі якщо проведенням процедури займається третя особа, необхідна нотаріально затверджена довіреність.

Суть оформлення договору дарування в Україні полягає в тому, що одаріватель передає власне майно у володіння іншій особі на безоплатній основі. Сама процедура відбувається за місцем реєстрації власника або майна в присутності юриста. При бажанні договір завіряється, але обов’язково проходження державної реєстрації.

Особливості процедури оформлення заповіту

Щоб оформити заповіт на квартиру в Україні, слід мати чітку формулювання виявлення волі заповідача. Спадкодавець повинен в письмовій формі передати свої розпорядження, що стосуються розділу майна, при цьому важливо уникати двозначності або ймовірності неправильного тлумачення слів. Обов’язкове дотримання всіх юридичних вимог.

Також слід точно визначити часткове співвідношення майна, яке переходить кожному із спадкоємців – це необхідно, щоб уникнути суперечок і розглядів. Крім того, заповідача варто визначити осіб, які можуть стати спадкоємцями другої черги. Особа, що становить заповіт, може призначити виконавця, завдання якого полягає в забезпеченні збереження майна і дотримання процедури оприлюднення самого заповіту.

Скільки доведеться заплатити

Відповідаючи на питання, що дешевше – дарчий або заповіт в Україні, то правила оподаткування для цих випадків ідентичні. Також варто сказати, що у випадку з договорами дарування дарувальником може бути фізична або юридична особа. Однак спадкодавцем за законом може виступати тільки фізична особа.

Щодо оподаткування при спадкуванні або отриманні майна в дар передбачено наявність таких ставок податків:

● для громадян України державне мито обчислюється в розмірі 5% від сукупної вартості майна, яке переходить у спадок або передається в дар;      

● для нерезидентів розмір податку складає 18% від визначеної вартості майна, яке переходить в його власність згідно з договором дарування або заповіту;      

● також до державне мито додається 1,5% від суми оцінки майна – це військовий збір;      

● у випадку з спадкоємцями першої черги ставка податку буде нульовий.      

Що краще: дарча чи заповіт – робимо висновки

Порівнюючи особливості дарчим або заповіту, може виникнути неоднозначна думка про те, що перевага на боці останнього документа. Однак плюси і мінуси є в обох форм волевиявлення власника цінного майна.

У випадку з договором дарування недолік в тому, що колишній власник залишається юридично незахищеним з огляду на те, що при складанні даного паперу (тобто після безпосереднього підписання договору) дарувальник втрачає всі права власності на майно. Тобто людина не має права володіти і розпоряджатися нерухомістю або іншим видом цінного майна, переданого в якості безоплатного дарунка іншій особі.

Щодо заповіту, то упорядник має право в будь-який момент змінити текст документа або скасувати його. Незважаючи на те, що заповіт є законним з моменту його складання, спадкоємці не мають законних підстав пред’являти права на майно спадкодавця. До настання смерті власник має право розпоряджатися своїм майном у відповідності зі своєю волею.

Однак справедливо сказати, що процедура вступу в спадщину в нашій країні – це тривалий і трудомісткий процес, навіть з огляду на те, що були внесені деякі зміни в законодавство. При порівнянні з заповітом оформлення дарчої на квартиру в Україні виглядає процедурою простіший і вигідною. Однак варто врахувати, що вигоду від договору дарування має тільки людина, яка приймає майно в дар, так як він стає його одноосібним власником.

Маючи уявлення про те, що з себе представляють процедури складання і укладання договору дарування та заповіту, ви можете визначитися з найбільш прийнятною для себе формою. Це допоможе вам вирішити для себе питання – що краще: заповіт або дарча.

Про послугу

Скориставшись послугами компанії «Фортек Україна», ви можете бути впевнені в професійному виконанні роботи незалежно від того, чи буде це десятихвилинна консультація, або реалізація складного багатоетапного проекту.

Оцінка майна експертом компанії виконується для будь-яких об’єктів, що належать приватним особам і організаціям різної форми власності. Це житлові будинки, офісні приміщення, складські, виробничі, торговельні, готельні комплекси, гаражі, земельні ділянки та інша нерухомість, включаючи проблемні об’єкти незавершеного будівництва. Ми працюємо по всій Україні і враховуємо в роботі регіональну специфіку. Звертайтеся прямо зараз!

439
25.12.2019
З питань експертної оцінки майна:Наталія СвиридоваЮрист консультант
098-500-50-00

Завдяки масштабам FORTECO (відділення представлені у всіх регіонах України), Ми пропонуємо максимально гнучкі тарифи за напрямом «експертна оцінка квартир, будинків, земельних ділянок Київ (Україна)», що дозволяє утримувати найнижчі ціни на послуги оцінки нерухомості та землі серед оціночних компаній країни.

Блог

Документи для продажу земельної ділянки

Документи для продажу земельної ділянки

Операції з землею в Києві з кожним роком проводяться все частіше і…

Приватизація ділянки для будівництва будинку

Приватизація ділянки для будівництва будинку

Відповідно до Земельного Кодексу України громадяни можуть скористатися правом на отримання безоплатної…

Приватизація земельної ділянки для обслуговування будинку

Приватизація земельної ділянки для обслуговування будинку

Питання про приватизацію земельної ділянки під житловим будинком хвилює багатьох власників житлової…

Приватизація садової ділянки

Приватизація садової ділянки

Відповідно до вимог чинного законодавства України кожен об’єкт нерухомості повинен оформлятися відповідним…

Аренда земельного участка

Аренда земельного участка

Для багатьох власників комерційних об’єктів, а також для приватних осіб актуальним сьогодні…