Зворотній дзвінок
Землевпорядкування та оцінка

Землевпорядкування та оцінка

Купівля нерухомості за дорученням: оцінка ризиків та можливостей

Люди, які не мають можливості або часу самостійно займатися продажем нерухомості, вважають оптимальним варіантом доручити цю справу перевіреним людям і підписати доручення. При цьому варто підготуватися до того, що потенційні покупці вважатимуть такий правочин досить ризикованим, і дуже бажано – взяти участь в процесі хоча б на фінальному етапі, щоб прийняти на себе відповідальність і розвіяти всі сумніви.

Втім, багато новачків на ринку нерухомості мають слабке уявлення про особливості продажу нерухомості за дорученням, оцінки майна в Україні, оформлення документів і так далі. А значить, треба розбиратися у всьому по порядку.

Що розуміється під довіреністю?

Легальна, обов’язково задокументована передача прав і повноважень на розпорядження нерухомістю і, зокрема, на її відчуження називається довіреністю. Власник майна, який виступає в ролі довірителя, передає довіреній особі право на вчинення юридичних дій.

Треба зауважити, довірителі – далеко не завжди занадто зайняті люди, які проживають далеко. Це можуть бути люди похилого віку, інваліди, які перебувають на лікуванні, і так далі. Всі доручення поділяються на генеральні, спеціальні і разові. За генеральної або загальної довіреності можна проводити будь-які операції з нерухомістю за винятком заповіту і спадкування, а також укладення договору дарування.

Можуть оформлятися також спеціальні доручення на здачу нерухомості в оренду, на приватизацію тощо або разові доручення – наприклад, на реєстрацію або збір певних документів. Однак, найчастіше оформляються довіреності саме на продаж житла.

Довіреність на відчуження нерухомості обов’язково завіряються в нотаріальному порядку, причому сама процедура досить швидка і порівняно недорога. Якщо в ролі довірителя виступає фізична особа, знадобляться паспорт, ідентифікаційний код та правовстановлюючі документи на нерухомість. Трапляється, що довіреність доводиться оформляти від імені неповнолітнього. У такій ситуації потрібно свідоцтво про народження, а також правильно оформлене і завірений дозвіл органів опіки.

Оцінка і мінімізація ризиків при купівлі квартири за дорученням

Покупцеві важливо пам’ятати, що серед продавців квартир за дорученням нерідко зустрічаються шахраї. Тому документацію варто перевіряти з особливою ретельністю, краще – з залученням фахівців.

Довіреність треба розглянути і прочитати дуже уважно. Це повинен бути спеціальний бланк з нотаріальним посвідченням. У тексті обов’язково повинні бути прописані прізвища, імена та по батькові довірителя та довіреної особи, а крім того:

  • адреса проживання;
  • місце розташування об’єкта нерухомості, який продається за дорученням, з точним зазначенням вулиці, номерів будинку і квартири;
  • місце заключення угоди;
  • повноваження і права особи, яка отримує довіреність;
  • рекомендації про те, як далі розпорядитися отриманими коштами.

Крім іншого, в довіреності обов’язково має бути вказаний термін дії документа, і це дуже важливо! Угода по довіреності з вичерпаним терміном дії може обернутися величезною кількістю проблем. Його відсутність – привід відмовитися від покупки квартири. У повноваження довіреної особи теж варто вчитатися – йому має бути надано право саме продажу нерухомості.

Вивчивши документ, з довіреною особою неодмінно варто поговорити. Треба поцікавитися у нього, які відносини пов’язують його з господарем житла, чому оформлена довіреність, ким і як проводилася експертна оцінка майна, чи є можливість якось зв’язатися з власником житла і поставити йому кілька запитань.

Консультування і формальності

Прийнявши рішення про укладення угоди, не завадить проконсультуватися у нотаріуса, який завірив довіреність, і з’ясувати, чи дійсна вона на даний момент. Не так уже й рідко трапляється, що довіритель зупиняє дію документа, не повідомивши при цьому довірену особу, тобто людина, що займається продажем квартири, може просто не знати, що не має на це права. Варто уточнити, чи підтверджена дієздатність довірителя, і на підставі яких документів.

Важливо розуміти, що навіть якщо довіреність актуальна, але довіритель втратив дієздатність, його вже немає в живих або він пропав безвісти, документ втрачає силу, а значить, угода теж визнається недійсною. Тому не завадить вийти на зв’язок з власником нерухомості і переконатися, що він знаходиться в доброму здоров’ї.

Всіх формальностей при укладанні угоди треба дотримуватися неухильно. Варто за допомогою професіонала або самостійно перевірити всю правовстановлюючу документацію, упевнитися, що оцінка майна експертом виконана за всіма правилами, оглянути квартиру, з’ясувати її історію, поспілкуватися з сусідами.

Придбання нерухомості за дорученням відноситься до індивідуальних випадків, і це необхідно розуміти обом сторонам угоди. Щоб уникнути подальших проблем, рекомендується проконсультуватися у нотаріуса.

Про послугу

Скориставшись послугами компанії «Фортеко Україна», ви можете бути впевнені в професійному виконанні роботи незалежно від того, чи буде це десятихвилинна консультація, або реалізація складного багатоетапного проекту.

Оцінка майна експертом компанії виконується для будь-яких об’єктів, що належать приватним особам і організаціям різної форми власності. Це житлові будинки, офісні приміщення, складські, виробничі, торговельні, готельні комплекси, гаражі, земельні ділянки та інша нерухомість, включаючи проблемні об’єкти незавершеного будівництва. Ми працюємо по всій Україні і враховуємо в роботі регіональну специфіку. Звертайтеся прямо зараз!

242
30.09.2019
З питань експертної оцінки майна:Наталія СвиридоваЮрист консультант
098-500-50-00

Завдяки масштабам FORTECO (відділення представлені у всіх регіонах України), Ми пропонуємо максимально гнучкі тарифи за напрямом «експертна оцінка квартир, будинків, земельних ділянок Київ (Україна)», що дозволяє утримувати найнижчі ціни на послуги оцінки нерухомості та землі серед оціночних компаній країни.

Блог

Документи для продажу земельної ділянки

Документи для продажу земельної ділянки

Операції з землею в Києві з кожним роком проводяться все частіше і…

Приватизація ділянки для будівництва будинку

Приватизація ділянки для будівництва будинку

Відповідно до Земельного Кодексу України громадяни можуть скористатися правом на отримання безоплатної…

Приватизація земельної ділянки для обслуговування будинку

Приватизація земельної ділянки для обслуговування будинку

Питання про приватизацію земельної ділянки під житловим будинком хвилює багатьох власників житлової…

Приватизація садової ділянки

Приватизація садової ділянки

Відповідно до вимог чинного законодавства України кожен об’єкт нерухомості повинен оформлятися відповідним…

Аренда земельного участка

Аренда земельного участка

Для багатьох власників комерційних об’єктів, а також для приватних осіб актуальним сьогодні…